کاهش زمان و هزینه های تولید در صنعت تولید قطعات، یکی از کلیدی ترین مسائل می باشد که ذهن هر تولید کننده ای را برای بقاء یا سود آوری درگیر خود می کند.

همچنین یکسان بودن قطعات تولیدی و کاهش خطای انسانی  آنها برای رقابت در عصر حاضر حیاتی است. مهار کردن این سه پارامتر یعنی سرعت، دقت و هزینه تولید، با طراحی و ساخت ماشین مخصوص امکان پذیر می شود.

ماشین آلات مخصوص که معمولاً به عنوان ماشین‌های Special Purpose Machines (SPM) هم شناخته می شوند، معمولاد به صورت ساخته شده و آماده وجود ندارند و عموما باید آنها را سفارش داد تا ماشین ساز بر اساس نیازها و درخواست های مشتری طراحی و اختصاصی سازی کند. ماشین آلات مخصوص به عنوان ماشین های سفارشی نیز شناخته می شوند.

 ماشین مخصوص می تواند یک مولتی اسپیندل ساده یا یک قلاویززن ساده باشد و یا می تواند یک ماشین مخصوص بسیار پیچیده مانند  ترانسفرهای 24 یونیت باشد که تنها تولید کننده آن در ایران مجموعه ترانسفر ماشین می باشد.

انواع ماشین مخصوص

ماشین آلات مخصوص انواع مختلف دارند. که البته خصوصیت سفارشی سازی در تمام آنها یکسان می باشد. در کشورهای اروپایی و آمریکایی به دلیل کمبود نیروی کار حتی در فست فود ها و رستورانها نیز سعی بر استفاده از ماشین الات مخصوص می باشد.ماشین آلاتی که برای یک فضای مشخص با ابعاد مشخص ساخته شده اند و مثلا به صورت 24 ساعته سیب زمینی سرخ می کنند. به قول یک برنامه تلویزیونی این کارگر مخصوص، نه مرخصی می خواهد، نه مریض می شود، نه از دست کسی ناراحت می شود، نه پیشنهاد کاری بهتر دریافت می کند و ….

ماشین آلات مخصوص را نمی توان در دسته بندی دقیق قرار داد اما یک دسته بندی کلی که ما در این مقاله انجام داده ایم که در این مقاله به آن اشاره ای می کنیم.

 • ماشین مخصوص براده بردای و ماشین کاری مانند
 • ماشین مخصوص مونتاژ کاری
 • ربات های تمام اتومتیک که اختصاصا برای انجام یک کار ساخته می شوند.
 • ماشین ترانسفر که خود انواع مختلف دارد و می تواند ترکیبی از ماشین های براده برداری و مونتاژ کاری و رباتیک باشد

،

ماشین آلات مخصوص براده برداری

مجموعه ترانسفر ماشین سازنده تخصصی انواع ماشین الات مخصوص از جمله ترانسفر ها و مولتی اسپیندل ها و قلاویززن ها می باشد.

ساخت یک ماشین مخصوص قابل اتکا نیازمند مهندسین طراح مکانیک و برق حرفه ای و گروه ساخت خبره می باشد و کوچکترین ایراد در هریک از بخش های طراحی یا ساخت نقطه ضعف دستگاه خواهد شد. به همین دلیل در انتخاب تیم طراحی و ساخت ماشین مخصوص مورد نیاز خود وسواس به خرج دهید.

مجموعه ترانسفر ماشین با تکیه بر دانش و تجربه 15 ساله در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات و ماشین آلات مخصوص منحصر به فرد در خدمت تمام تولید کننده گان داخلی و خارجی می باشد.  ساخت دستگاههای تمام اتومات می تواند کمک بزرگ در راستای اقتصادی کردن تولید یک محصول باشد.

کاربردهای ماشین آلات مخصوص

کاربرد های ماشین آلات مخصوص به گسترده گی صنعت می باشد. از تولید اجزای کوچکتر تراکتور، اتومبیل ، تا ساخت

چنگال، فلنج چرخ، آستین کلاچ، شیفتر بادامک و …. را می توان با ماشین مخصوص تولید کرد. البته بدون ماشین مخصوص همه این قطعات هم قابل تولید می باشند اما برای کاهش زمان تولید و هزینه تولید شما نیازمند ماشین مخصوص هستید. به عنوان مثال شما می توانید یک قطعه را با دو مرحله تراشکاری و یک مرحله فرز کاری و یک مرحله برقو کاری تولید کنید. اما بدون ماشین مخصوص این کار نیازمند چهار دستگاه یونیورسال، چهار نفر نیروی کار حرفه ای ماشین کار، چهار بار زمان طلف شده بین نفرات، چهار کیفیت متفاوت و …. می باشد. اما با ماشین مخصوص شما فقط نیازمند یک دستگاه و یک نفر کارگر ساده می باشید در شرایطی که سرعت کار شما حدود دهها برابر می شود و کیفیت بسیار بالا می رود.

نقاط ضعف ماشین مخصوص

مهمترین  نقطه ضعف ماشین آلات مخصوص محدود بودن دراشکال و ابعاد قطعاتی است که می توانید با آن تولید یا کار کنید.

به عنوان مثال اگر شما به جای دستگاه مخصوص از چند سی ان سی یا دستگاه های یونیورسال دیگر استفاده کنید، هر قطعه ای با هر شکلی را می توانید تولید کنید. اما با ماشین مخصوص باید ابعاد قطعه جدید حدود قطعه اصلی باشد و مهمتر از آن قطعه جدید پیچیده تر از قطعه ای که ماشین مخصوص برای آن تهیه شده است نباشد. البته  مجموعه  ترانسفر ماشین ، دستگاه های خود را طوری طراحی می کند که در آینده مشتری بتواند تا حد زیادی آن را تغییر کاربری دهد. به عنوان مثال در طراحی و ساخت بدنه، ما همیشه چهار تا هشت محل و فضا اضافه برای اضافه شدن یونیت در نظر می گیریم که اگر زمانی قطعه مشتری پیچیده تر شد یا به کلی تغییر کرد، مشتری بتواند با اضافه کردن یا کم کردن یونیت و تغییر برنامه دستگاه را برای قطعه جدید آماده کند.

دیگر نقطه ضعف ماشین مخصوص، کم بودن قدرت نقد شوندگی ( فروش دستگاه ) می باشد. به عنوان مثال مشتری های  یک دستگاه سی ان سی بیشتر از مشتری های یک ماشین مخصوص هستند.  در بازار ماشین مخصوص ها نیز خرید فروش می شوند اما مشتری های خاص خود را دارند. مثلا دستگاه های ترانسفر بین شرکت های تولید شیرآلات و اتصالات آب و گاز مرتب خرید و فروش می شوند . همچنین می توانید با مجموعه هایی مانند ترانسفر ماشین تماس بگیرید تا بتوانند ماشین مخصوص شما را به مشتری های خاص آن بفروشند.

مزایای ماشین مخصوص

 • کاهش هزینه نیروی کار تا یک دهم و حتی یک بیستم!
 • کاهش نیاز به نیروی متخصص سی ان سی کار یا منوآل کار و نیاز فقط به یک کارگر ساده
 • افزایش سرعت تولید گاها تا ده برابر
 • کاهش مصرف برق کارگاه
 • کاهش فضای مورد نیاز کارگاه گاها تا یک دهم!
 • افزایش بسیار زیاد دقت تولید قطعه
 • حذف ریجکتی و قطعه معیوب
 • کاهش قابل توجه قیمت تمام شده و حذف آسان رقبا از بازار

( گاها اگر ما اقدامی به سرمایه گذاری و خرید ماشین مخصوص نکنیم، رقبای ما سرمایه گذاری می کنند و حداقل یک سال از ما پیشی می گیرند یک سال مشتری های ما را به سمت خود جذب می کنند  و بعد از آن دیگر بحث برسر رقابت بهتر نیست و صرفا بحث بر سر زنده ماندن در بازار  است که ایجاب می کند ما برای خرید ماشین مخصوص اقدام کنیم )

ماشین آلات مخصوص مونتاژی

همانطور که از اسم این ماشین پیداست، این ماشین آلات معمولاد برای مونتاژ اتوماتیک قطعات استفاده می شود. دامنه این ماشین آلات به ابزارهای رباتیک هم می رسد و گاها خط مونتاژ تمام اتوماتیک یک خودرو نیز در همین دسته قرار می گیرد.

ترانسفر ماشین تولید کننده تخصصی انواع ماشین آلات مخصوص

با توجه به خوشتراش بودن فلز برنج، برای تولید شیرآلات و اتصالات آب و گاز معمولا از شمش برنج استفاده می شود.

فرآیند تولید شیرآلات و اتصالات آب و گاز

برای تولید شیرآلات آب و تولید اتصالات آب گاز شما به دتسگاه های زیر نیاز دارید

1- اره برش میله یا شمش برنجی

2- کوره پیش گرم

3- پرس فورج

4- دستگاه ترانسفر

5- دستگاه آبکاری

1- اره برش شمش برنجی

ابتدا باید شمش یا میله برنجی به ابعاد مورد نیاز قطعه تولیدی تکه تکه شود. با توجه به تیراژ بالای دستگاه های ترانسفر بهتر است در خرید اره دقت کنید و حتما اره با سرعت بالا و حداقل یک ثانیه یک برش و کمتر خرید کنید. به دلیل کیفیت ساخت پایین و سرعت کم دستگاه های چینی بهتر است از خرید اره های چینی صرفه نظر کنید.

بهترین اره فعلی بازار توسط گروه تولیدی ترانسفر ماشین طراحی و ساخته شده است که فقط مقایسه چشمی ساده این اره با اره های چینی ارزنده بودن آن را آشکار می سازد.

فیلم تولید این اره اتوماتیک

2- کوره پیش گرم

بعد از مرحله برش شما به یک کوره پیش گرم نیاز دارید که کم هزینه ترین بخش خط تولید می باشد . چرا که بسیاری از شرکت ها صرفا از یک رینگ تریلی در کنار یک مشعل استفاده می کنند تا قطعات برنج را به دمای اولیه مورد نیاز برسانند.

مشاهده فیلم از کوره پیش گرم در کنار یک پرس فورج

3- غالب فورج و پرس فورج

حال که قطعات به دمای اولیه تعیین شده رسید، نوبت شکل دهی به قطعات می باشد به نحوی که قطعات به شکل اولیه قطعه در آیند. برای اینکار به ساخت غالب های فورج و درنهایت به استفاده از پرس فورج نیازمندید که برای این مورد هم می توانید با مجموعه ترانسفر ماشین تماس بگیرید.

غالب فورج

مرحله بعد شما نیازمند یک پرس فورج هستید. . پرس فورج فشار بسیار بالای لحظه ای به قطعه برنجی برش خورده و حرارت دیده وارد می کند، و این قطعه را مجبور می کند به شکل غالب در آید. برای تهیه پرس فورج هم می توانید با ما تماس بگیرید.

مشاهده فیلم پرس فورج با غالب گلدانی

4- دستگاه ترانسفر یا ماشین مخصوص

حال که قطعه خام کلی تشکیل شده است، نوبت به ماشینکاری نهایی می رسد. در این مرحله باید نقاط مورد نیاز قلاویز شود، در صورت نیاز قطعه سبک تر شود و یا سوراخکاری شود و …. ممکن است تولید نهایی یک قطعه دهها مرحله باشد. خبر خوب این است که تمام این دهها مرحله در یک دستگاه ترانسفر مجموعه ترانسفر ماشین قابل انجام است.

مشاهده فیلم دستگاه ترانسفر

5- دستگاه آبکاری

بعد از نهایی شدن کار و آماده شدن قطعه، برای شکیل تر و رقابتی تر شدن قطعات تولیدی خود نیازمند یک دستگاه آبکاری می باشید.


انواع روتاری ترانسفر که در تولید قطعات کوچک بخصوص اتصالات آب و گاز به عنوان ماشین سری تراشی استفاده می شوند به سه دسته اصلی تقسیم می شوند :

1- ماشین ترانسفر خطی

این نوع ماشین ترانسفرها فضای زیادی را اشغال می کنند و البته  گاهی اوقات به صورت ال شکل و مربع شکل هم تولید میشوند تا در مصرف فضا مدیریتی شود

به طور کلی ، دستگاه های انتقال خط زمانی انتخاب می شوند که محدودیتی در فضا و اندازه دستگاه نداریم و البته تعداد ایستگاه از 24 ایستگاه بیشتر شود و یا قطعات بیش از حد بزرگ و سنیگن باشند

 1.   ماشین ترانسفر  چرخشی افقی

وقتی فضا اجازه انتقال کار به صورت مستقیم را نمی دهد ، انتقال کار به دور یک خط دایره ای راحت تر است. از این رو ، در این سیستم قطعات روی میز دایره ای قرار دارند و در اطراف ایستگاه های ماشینکاری متوالی با فاصله  های مشخص قرار می گیرند.

3- ماشین ترانسفر چرخشی عمودی

ایستگاه های کاری به صورت عمودی  در اطراف دیواره خارجی حول محوی یک دایره قرار گرفته اند. و قطعات حول محور اصلی دستگاه روی دایره می چرخند

محدودیت ارتفاع محل نصب یا محدویدیت های استاتیکی تعداد یونیت های ترانسفر عمودی را محدود می کند. معمولا تا 17 ایستگاه ساخته می شودند 

در ترانسفرهای عمودی به فک های بسیار قوی تر و پایدارتری نیازمند خواهیم بود .

مهمترین مزیت این نوع ترانسفر ها، جمع و جور بودن وکامپکت بودن و همبستگی بسیار خوب بین قطعات می باشد.  

انتخاب بهترین نوع ترانسفر به چه عواملی بستگی دارد ؟

انتخاب بهترین نوع ماشین ترانسفر برای کاربری شما به عوامل زیر بستگی دارد

 1. نوع عملیات هایی که قطعات شما نیاز دارند.
 2. 2-     2- تعداد ایستگاه های کاری شما
 3. وزن و سایز قطعات شما
 4. وجود یا عدم وجود ایستگاه های غیر اتوماتیک و دستی
 5. تعداد تولید مورد نیاز و اهمیت آن برای شما
 6. بالانس کردن پروسس
 7. نیاز یا عدم نیاز به محل ذخیره موقت قطعات نیمه تمام در وسط پروسه تولید

بارگزاری قطعه و برداشت قطعه بعد از پایان کار، می توان به صورت اتوماتیک یا دستی بسته به نظر مشتری انجام شود

برای انتخاب بهترین نواع ترانسفر یا ماشین مخصوص مورد نیاز خود، هم اکنون با ما تماس بگیرید و اجازه دهید شما را راهنمایی کنیم

برای بررسی کاربردهای ماشین ترانسفر کلیک کنید

معایب ماشین ترانسفر

 1. هزینه اولیه به نسبت بالاتر
 2. خرابی یک ماشین، احتمالا ماشین ها و بخش های دیگر را متوقف می کند
 3. سیستم کنترل کمی پیچیده تر از ماشین های جدا جداست
 4. برای تنظیمات اولیه یا تغییر طراحی محصول نیاز به متخصص دستگاه معمول می باشد
 5. معمولا برای تولید بالا به صرفه است و برای تولید کم، هزینه سرمایه گذاری به صرفه نیست.

مزایای ماشین تراسنفر

 1. تولید قطعات با دقت بالاتر
 2. کاهش هزینه متریال مصرفی
 3. تقطعات غیر عادی و پیچیده و بد شکل به راحتی در سیستم ترانسفر تولید می شوند.
 4. انجام عملیات های اختصاصی روی قطعات
 5. بالا  بردن همبستگی عملیات مختلف
 6. غیر از بارگزاری و باربرداری ، هیچگونه کار دستی انجام نمی شود و این مسئله باعث افزایش ایمنی می شود. ( البته حتی این عملیات هم می تواند با نظر کارفرما اتوماتیک شود )  
 7. کاهش قابل توجه هزینه نیروی کار و از بین رفتن چالش خستگی اپراتورهای مختلف دستگاه های مختلف
 8. افزایش سرعت تولید با حداکثر کردن تعداد عملیات کار در کمترین زمان توسط دستگاه ترانسفر . حذف زمان های طلف شده در سوار کردن قطعه روی کار توسط اپراتور و …  البته در ماشین ترانسفر سرعت تولید می تواند به راحتی تغییر کند تا با تولید سایر بخش ها هماهنگ باشد.
 9. تولید استفاده بهینه تر از فضای کارخانه و به حداقل رساندن فاصله بین مراحل تولید با حذف  دستگاه های مختلف و حذف گونی ها و انبارک های  بین کاربری و ….
 10. تولید محصولات با کیفیت تر ( همزمان با کاهش هزینه )  با از بین بردن هرگونه خطای انسانی در پروسه تولید
 11. ماشین ترانسفر های ما،  انعطاف پذیر هستند و می توانند  متناسب با تغییرات در طراحی قطعات به راحتی  تنظیم شوند. یعنی اگر نیاز بازار تغییر کند و قطعه را با طراحی متفاوت بخواهد، به راحتی طراحی جدید روی دستگاه ترانسفر سوار می شود.
 12. عمر ابزارهای برش ممکن است به طور قابل توجهی افزایش یابد بنابراین هزینه های جایگزینی کاهش می یابد و به دلیل تنظیم مجدد متوقف می شود

(در ترانسفر ماشین، یک ضرورت اساسی است که همه عملیات “چرخه زمانی” یکسانی را اشغال کنند. در نتیجه ، چرخه یکسان همه یونیت ها با طولانی ترین کار روی خط کنترل می شود. بنابر این، تمام خط ها با سرعت کمتر از معمول می توانند کار کنند. در واقع بالای سر هر یونیت یک کارگر وجود ندارد که بخواهد با بالاترین سرعت کار خود را تمام کند. بنابراین همه یونیت ها ( به غیر از یونیتی که کارش بیشترین زمان را می برد ) با سرعت کمتر و به طبع، استهلاک بسیار کمتر و مصرف تغذیه بسیار کمتر کار می کنند. )

مجموعه تر انسفر ماشین، با نظر کارفرما می تواند  فضای خالی  برای قرار دادن ماشین های اضافی مورد نیاز  در آینده قرار دهد تا دست کارفرما برای آینده دستگاه باز باشد و کارفرما بتواند در آینده قطعاتی با طراحی متفوات تولید کند.

برای بررسی کاربردهای انواع ماشین ترانسفر CNC کلیک کنید

ماشین های ترانسفر در بخشهای مختلف صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. در اینجا صفحه به برخی از کاربردهای آنها اشاره خواهیم داشت.

همچنین طراحی اختصاصی این ماشین آلات می تواند کاربری های خاص کارخانه خودتان را به آن اضافه کند. به خصوص رویه مجموعه ترانسفر ماشین به همین صورت است و اصولا متخصصین ترانسفر ماشین از مراحل اولیه طراحی تا مراحل پایانی تحویل و آموزش در کنار مشتری هستند و نظرات کاربری مشتری را در دستگاه اعمال می کنند.

تولید اتصالات آب و گاز و تولید شیر گاز و آب  

در تولید اتصالات آب و گاز، در اتصالاتی که به شیوه ی ریخته گری تولید می شود، احتمال این که ماده ی مذاب، اکسیژن بگیرد و خلل و فرجی یا لب گیری ایجاد شود، وجود دارد ولي تولید اتصالات به روش فورج و پرس و سپس تراش دادن اتصالات با دستگاه های ترانسفر برای رسیدن به شکل مطلوب کاملا این احتمال را از بین می برد.  مشاهده یک نمونه ترانسفر مورد استفاده در تولید اتصالات

با استفاده از ماشین ترانسفر انواع اتصالات کوپلی، کلمپی، رزوه ای، پرسی و حتی شیر الات کلکتوری و توپی و انواع کلکتورها را می توان تولید کرد.  

کاربرد در صنایع قفل سازی

وقت آن رسیده در ایران هم سی ان سی های زمان بر در صنعت قفل سازی  را کنار بگذاریم و به سمت ترانسفر ها برویم تا با کاهش قیمت تمام شده، خدمت بهتری به مشتری ارائه دهیم و همچنین رقبا را از میدان خارج کنیم. پیش از اینکه رقبا اولین قدم ها را برداند و ما عقب بمانیم. برای تولید محفظه قفل ، هسته قفل ، سیلندر قفل ، کلید ، کوپلینگ و پیچ و مهره مورد نیاز  کارخانجات قفل سازی ترانسفر ها با سرعت بسیار بالا برای خدمت دهی به شما آماده اند.

تولید قطعات خودرو

انواع قطعات به نسبت کوچک خودرو که از فولاد و آلیاژهای آلومینیوم ساخته می شوند به راحتی در داخل دستگاه های ترانسفر شکل دهی و آماده کار می شوند. به عنوان مثال برای قطعات موتور ، بدنه ، واترپمپ و اویل پمپ، جعبه فرمان، جعبه دنده، و حتی قطعات شاسی در ماشین الات ترانسفر با سرعت و کیفیت بسیار بالا شکل دهی می شوند.

تولید قطعات صنایع برق

در صنعت برق  عمدتا قطعات خام مس و آلومینیوم و آلیاژهای آنها و  انواع برنج برای تولید شاخه ، پریز ، پایانه ، آستین ، کنتاکت ، پیچ مخصوص ، مهره های ویژه ، قطعات اتصال و موارد دیگر نیاز به شکل دهی خاص دارند. دستگاه های ترانسفر با سرعت بالا و کیفیت بی نظیر این خدمت را برای شما انجام می دهند.

دیگر کاربردها در دیگر صنایع

لوازم خانگی

دفاعی و هوافضا

 پزشکی

 الکترونیک

تولید اتصالات پنوماتیک

تولید اتصالات هیدرولیکی

تولید قطعات و ولوازم چدنی

نولید قطعات و لوازم آلومینیومی

از عوامل مهم سازگاری قطعه با روش ترانسفر، می توان به اندازه قطعه ، دامنه ماشینکاری و کمیت تولید آن قطعه اشاره کرد.

لطفا با ما تماس بگیرید – ما خوشحال خواهیم شد که با شما کار می کنیم و نیازهای خاص شما را برطرف کنیم

برای بررسی انواع ماشین ترانسفر و انتخاب بهترین نوع ترانسفر سی ان سی کلیک کنید